Kabızlık aslında korunma ve tedavisi oldukça kolay yapılabilen, sık karşılaşılan bir durumdur. Bununla birlikte bazen ciddi sistemik hastalıkların bir bulgusu olarak da karşımıza çıkabilir. Bu durumlarda radyolojik ve endoskopik inceleme tetkikleri, ilaç tedavileri nadiren de cerrahi tedavi ihtiyacı doğabilir.

 

Normal Dışkılama Sayısı Nedir ?

Kalın bağırsağı görevi gaita içindeki suyu emmek ve dışkıyı depolamaktır.  Bu sorunun aslında cevabı oldukça değişkendir.

Genellikle,

  • En fazla 3 günde bir tuvalete çıkmak,
  • Günde dışkılama sayısı 3’den fazla olmaması,
  • Dışkılama sırasında aşırı, uzun süreli ıkınma olmaması,
  • Dışkılama sonrası tam boşaltma hissinin olması,
  • Normal olarak kabul edilir.

Aslında kabızlığa sebep olan üç önemli faktör vardır; düşük posalı beslenmek, az sıvı alınımı ve fiziksel aktivite azlığıdır.Diğer taraftan diğer kabızlık nedenleri de mutlaka sorgulanmalıdır. Kabızlığın tarifi ise kişiden kişiye değişmektedir.

Bazı kişiler günlerce hiç dışkılama hissi duymadıklarını ifade ederler. Bu kişilerde başta şeker hastalığı, tiroid bezinin az çalışması olmak üzere bir takım sistemik hastalıkları araştırmak gerekir. Bunun yanında depresyon ve ağrı kesici ilaçların da uzun süreli kullanımı barsak hareketlerini azaltarak bu tip bir kabızlığa sebep olabilir. Daha ciddi durum olarak, divertikülit, Crohn hastalığı gibi bağırsak enfeksiyonları ve tümörler bağırsak içinde daralmaya sebep olarak büyük abdestin aşağıya doğru geçişini engelleyebilirler yada yavaşlatabilir.

Bazı hastalar ise kabızlığı, büyük abdestlerinin sert olması ve çıkartmak için aşırı ıkınmaları olarak tanımlarlar. Bu kişilerde anüsde ağrı, çatlak veya basur hastalığı gelişebilir. Posadan az beslenme ve gün içinde tuvalet ihtiyacını sürekli erteleme dışkıda sertliğe sebep olan başlıca faktördür. Fakat hastalarda, bu şikayetlere ek olarak, dışkılamada el yardımı kullanma, tuvalet sonrası boşalmama, tıkanıklık ve tekrar tuvalete gitme hissi de eşlik edebilir. Bu hastalar bu tip kabızlığa sebep olan Pelvik Taban Hastalıkları açısından ayrıntılı incelenmelidir. Başta rektosel (vajinal fıtık) ve rektal prolapsus hastalarının, uzun süreli tıkayıcı bu tipteki kabızlık şikayetleri ile yaşam kaliteleri zamanla bozulur.

 

Kabızlık Önlenebilir Mi?

Kabızlık çoğunlukla posalı diet önerileri, gaita yumuşatıcıları ve yaşam tarzı değişiklikleri ile tedavi edilebilen bir hastalıktır. Fakat tedavi edilmeyen kabızlık hemoroid ve makat çatlağı hastalığına sebep olabilirler. Daha önemlisi, kolon ve rektumun iyi veya kötü huylu hastalıklarının da kabızlık şikayetine yol açabileceği unutulmamalıdır.